Interim President of the Kyrgyz Republic, 2010 – 2011

 

Born in 1950, Roza Otunbayeva graduated from the Moscow State University with a degree in philosophy. She rose quickly through Communist Party ranks and served as foreign minister and deputy chairwoman of the council of ministers of the Kyrgyz Republic.

In 1992 she became both foreign minister and deputy prime minister of the newly independent Kyrgyzstan. Otunbayeva also served as the Kyrgyz ambassador to the United States and Canada, and to the United Kingdom, and as deputy head of the United Nations special mission to Georgia.

Having joined the opposition in 2004, Roza Otunbayeva supported the Tulip Revolution, which ousted then president Askar Akayev, and served for several months in the interim government of Kurmanbek Bakiyev. Her nomination to the post of foreign minister by President Bakiyev in 2005 was not confirmed by the parliament. In 2007 Otunbayeva was elected to the parliament, where she served until the April 2010 uprising that ousted President Bakiyev. Opposition leaders selected Otunbayeva to serve as chairwoman of the provisional government. 

On May 19, 2010, the provisional government set presidential elections for 2011 and named Otunbayeva as interim president. She was officially sworn in following the June referendum which introduced a new Kyrgyz constitution and recognized her as interim president. Otunbayeva formally turned over the office of the president to Almazbek Atambayev on December 1, 2011, making her the first president in Central Asia to leave office at the end of his or her designated term.

Brief Biography and Major Political Highlights:

  • July 3, 2010–December 1, 2011: Interim president of the Kyrgyz Republic
  • April 7, 2010–July 3, 2010: Chairwoman of the provisional government of the Kyrgyz Republic
  • 2007: Elected to the parliament, member of the Committee for Constitutional Legislation and State Building
  • 2006–2007: Co-chairwoman of the Asaba Party
  • 2005: Minister of foreign affairs of the Kyrgyz Republic
  • 2004: Co-chairwoman of the Ata-Jurt Movement
  • 2002–2004: Deputy special envoy of the United Nations secretary-general for Georgia
  • 1997–2002: Ambassador of the Kyrgyz Republic to the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
  • 1994–1997: Minister of foreign affairs of the Kyrgyz Republic
  • 1992–1994: Ambassador of the Kyrgyz Republic to the United States and Canada
  • 1992: Deputy prime minister, minister of foreign affairs of the Kyrgyz Republic
  • 1986–1989: Deputy chairwoman of the Council of Ministers, minister of foreign relations of the Kyrgyz Soviet Socialist Republic